Systemy uchwytu profili w laserach fiber

Przedstawiciel HSG 4+1, 4 uchwytowy TLS topowa wersja maszyny hsg do profili

Systemy do cięcia rur, profili i kształtowników:

2, 3 ,3+1, 4, 4+1. Różnice, Plusy I Minusy. Który System Wybrać?

Na rynku dostępnych jest szereg różnych rozwiązań do laserowego cięcia kształtowników. HSG ma je wszystkie. Podstawową i najbardziej zauważalną różnicą w maszynach do profili są ilości tzw. Uchwytów: czyli punktów podtrzymujących profil, punktów posuwu kształtownika przód – tył (zwane także uchwytami push-pull), chuków, itd. Każdy z systemów ma swoje plusy i minusy.

Technologicznie, im więcej punktów podparcia i trzymania, tym lepiej. Niestety, rozwiązania 4 uchwytowe są najdroższe, dedykowane dla rur dłuższych niż 6m i najbardziej skomplikowane w wysterowaniu. Oferują za to maksymalną długość elementów, które chcemy ładować do maszyny i detali, które chcemy odbierać (12m IN / 12m OUT). Nie ma niestety złotego środka „do wszystkiego”. W celu ustalenia, jaki rodzaj maszyny jest dla Ciebie odpowiedni, zapoznaj się poniższymi informacjami.

uchwyt do profili i ksztaltownikow podwojny

System

dwu-uchwytowy

To najprostszy system cięcia. Głowica lasera jest nieruchoma, uchwyt (nazwijmy go 2 lub B) również stoi nieruchomo i poza funkcją zaciskania się na profilu i obrotu razem z nim, nie pełni innej funkcji. Motorem systemu jest uchwyt 1 (A), który porusza profilem przód – tył (PUSH-PULL) i obraca nim.

Czerwone pole oznacza miejsce, które w cyklu automatycznym w tym układzie nie może być obszarem pracy lasera, i traktujemy go jako ODPAD. Miejsce to jest sumą długości trzymania profila w uchwycie oraz szerokości uchwytu B do linii wiązki lasera.

UWAGA: W pewnych warunkach, czerwone pole może zostać detalem, przy czym wymaga to manualnego odwrócenia wsadu o 180 stopni.

System podwójnego trzymania nie jest zalecany w sytuacji, w której np. z profila o długości 6m, chcemy wycinać detale dłuższe niż 3m. Wynika to z faktu, że po prawej stronie NIE MA elementu trzymającego profil i może dojść do tzw. „bananowania”. Rozwiązaniem, które stosują klienci, jeśli mają sporadyczne cięcia elementów dłuższych niż 3m, są samodzielnie wykonane podtrzymania elementów dłuższych (stolik, koza, podtrzymka itp.).

System mocowania profili podwójny
podwojny system mocowania profili
podwojny uchwyt do profili nie jest zalecany dla elementow dluzszych niz 3m

Plusami podwójnego systemu uchwytów jest:

– szybka praca

– niezwykle proste oprogramowanie

– możliwość łapania małych średnic (od 8x8mm) – maszyna R1

– cena – najniższa

– możliwość obejścia niedogodności związanych z odpadem

– możliwość obejścia ograniczeń długości maksymalnej detali

Minusami podwójnego systemu uchwytów są:

– długość wsadu na poziomie 6m max

– relatywnie niewielki zakres średnic maksymalnych

– relatywnie niska masa kształtownika

– odpad

– ryzyko „bananowania” elementów w sekcji odbioru i czasem w sekcji wejścia

3 chuk system potrójny uchwyty do profili

System

Trzy- uchwytowy

Ten rodzaj uchwytów można porównać do lustrzanego odbicia systemu podwójnego. Układ ABA, wykorzystuje uchwyty PUSH PULL (A) zarówno z lewej, jak i prawej strony. Uchwyt B, w odróżnieniu od systemu podwójnego, gdzie uchwyt stoi w miejscu, tutaj porusza się lewo – prawo, aby mieć głowicę lasera po swojej lewej, lub prawej stronie, w zależności od tego, którą stronę zacinamy.

W rezultacie zastosowania układu potrójnego, uzyskujemy skrócenie odpadu i możliwość zacinania drugiej końcówki detalu, jeśli detal ten jest niemal równy długości profila na wejściu.

Układ potrójny uchwytów do profili ABA
W uchwycie potrojnym mozna zacinac obie strony profili
Uchwyt potrójny ABA ilosc odpadu przy cieciu laserowym

Plusy systemu potrójnego:

– przyzwoita wydajność procesu

– pozwala na zacięcie obustronne rury nawet, jeśli detal jest równy długości rury wsadowej

– pomniejsza odpad (o szerokość uchwytu B), ale nadal nie jest zero-odpadowy

– pozwala na odbiór wyciętych elementów o długości równej wsadowi (tzw. Przechwyt)

Minusy systemu potrójnego:

– relatywnie niewielki zakres średnic maksymalnych

– relatywnie niska masa kształtownika

– odpad (mniejszy, ale nadal odpad)

system 4 szczekowych poczwornych uchwytow przecinarki laserowej

System cztero-Uchwytowy

System ten znajduje zastosowanie najczęściej przy rurach długich >7m oraz wszędzie tam, gdzie rozmawiamy o kształtownikach o większym zakresie gabarytowym (350-500mm). Niestety dolna granica też jest większa (od 40x40mm). HSG tylko stosuje ten układ tylko w jednej z 14 oferowanych maszyn, a zastępuje je systemem 3+1 lub 4+1 (opatentowane). Wynika to z faktu, że w układzie 4 uchwytowym maszyna zajmuje więcej miejsca oraz wymaga trudniejszego programowania.

W tym układzie, uchwyty BB nie przejeżdżają pod głowicą lasera. Maksymalna ilość punktów podparcia rury to nadal dwa punkty. Wydaje się, że system 4 jest taki sam jak 3 uchwytowy. Pamiętajmy jednak, że tutaj dopuszczalne do cięcia są rury nawet 12 metrowej długości, grubościenne (masa rury 3000kg).

System 4 szczękowy 4 uchwytowy pelen przechwyt profila
ciecie bezopadowe laser bezodpadowy w ukladzie 4 szczekowym 4 uchwytowym

Plusy systemów poczwórnych:

– rozwiązanie dedykowane pod duże i ciężkie rury

Minusy systemów poczwórnych:

– odpad (nadal występuje konieczność uwzględniania odpadu przy nestingach)

– maszyna zajmuje więcej miejsca, niż w układzie 3+1

System 3+1 szczek lasera fiber do profili

System 3+1

System uchwytów 3+1 jest zbliżony do wersji 4, przy czym tutaj, uchwyt numer 3 pełni rolę zarówno uchwytu podtrzymującego jak i napędowego oraz przelotowego. Innymi słowy uchwyt ten może samodzielnie złapać i poziomować na przykład krótki odcinek z nestingu, który został do wycięcia, bez konieczności obustronnego jego podpierania.

W systemie 3+1 ostatnia podpora (uchwyt) dodatkowo trzyma profil, zajmując przy tym mniej miejsca niż w systemie 4 uchwytowym oraz pozwala na docinanie krótkich odcinków z martwym polem, od strony prawej (martwe pole równe szerokości uchwytu (B3-A4)).

Uklad uchwytow 3 plus 1 3+1
sposob mocowania w sytuacji gdy musimy zaciac koncowke lewa profila
sposob odcinania profila w systemie 3 plus 1 4 uchwytowym hsg
Tabela zaleznosci miedzy iloscia i sposobem trzymania profili a funkcjonalnoscia lasera
rozpiska uchwytow hsg do profili

Konfiguracja – instalacja – serwis

Skontaktuj się z nami i poznaj nasz zespół!

Specjaliści HSG są do Twojej dyspozycji o każdej porze. Po krótkiej rozmowie mailowej lub telefonicznej, otrzymasz najlepszą ofertę, w najlepszych pieniądzach.

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub email, znajdziesz nas również na WhatsUp